Ostatnia renowacja w/w armat miała miejsce wiosną 2002 roku.

Prace konserwatorskie finansowane są z budżetu Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i obejmują kompleksowe czyszczenie i zdzieranie starych powłok malarskich, odtłuszczanie, malowanie oraz uruchomienie wszystkich możliwych, wcześniej np zaspawanych mechanizmów. Jest to prawdopodobnie pierwsza tak kompleksowa konserwacja eksponatów zgromadzonych na wystawie broni cieżkiej przy ul. Sudeckiej 83 w Jeleniej Górze od jej utworzenia w 1985 roku.

W efekcie, po zakończeniu renowacji obie armaty  będą wyglądały "jak nowe". Prace potrwają do końca listopada br. i będą kontynuowane wiosną 2013 r.

Podczas konserwacji odsłonięto szereg wcześniej niewidocznych numerów seryjnych, tabliczek znamionowych oraz daty produkcji obu armat.

Stąd wiadomo, że np armata o numerze inwentarzowym MWP 568, posiada numer fabryczny 5126 i została wyprodukowana w 1942 roku. Przy czym, napisy na urządzeniach celowniczych wykonane są w języku polskim, co świadczy o ich późniejszej chronologii.

Autor fotografii Stanisław Wilk.